Selección: histórico de resultados (I European Games)

Galicia – Francia

18 de marzo de 2017, Campo da Universidade, Ourense (Ourense).

Tras os éxitos colleitados no pasado mundial, a selección parte cun novo obxectivo: o Mundial 2019, a celebrar novamente en Dublín. Sete meses despóis da participación nos II World Games, organizábase en Ourense un dobre amigable contra un vello coñecido, Francia, que enfrontaría a dúas das mellores seleccións do mundo e que xa cruzaron camiños o pasado agosto con distinta sorte: Francia apeaba da final absoluta masculina a Galicia e as nosas impóñanse ás francesas na final Shield (5º/6º posto).

Resultado feminino: Galicia 5-13 (28) / 5-13 (28) Francia

Resultado masculino: Galicia 2-11 (17) / 7-29 (50) Francia

Especial Galicia – Francia.

Galicia (F)

  • Porteiras: Carmen Fernández “Kamy”, Inés Carballo
  • Defensas: Lorena Pereiro, Lucía Mella, Patricia García, Nuria Tilve
  • Medios-defensas: Andrea Campos, Ánxela Estévez, Cristina Magariños
  • Medios: Carme Reboreda, Laura Paz, María Crespo
  • Medios-dianteras: Alba Rodríguez, Eva Lago, María Rodríguez “R2”, Vanesa Calviño
  • Dianteiras: Laura Nercellas, María García “Mery”

Galicia (M)

  • Porteiros: David de la Torre “Cebolo”, Jacobo Dorribo
  • Defensas: Alberto Méndez, Álex Seijas, Julio Brandido, Pablo Bermejo
  • Medios-defensas: David Fuentes “Kanario”, Gonzalo Cerviño, Juan Mejuto, Iago Couso
  • Medios: Diego Diéguez, Manuel Suárez, Mario Iglesias
  • Medios-dianteros: Adriano Quiroga, Daniel Santalla, Marcos Gañete “Corba”
  • Dianteiros: Juan Fariñas, Rubén Leborán

Francia (F)

  • Porteira: E. Hundsbischler
  • Defensas: C. Auguste, J. Le Coq, F. Duquesne
  • Medios-defensas: O. Henry, C. Vigier, C. Lemaître
  • Medios: L. Andrieu, C. Bonnal, M. Le Cours
  • Medios-dianteras: M. Mauvais, E. Roche, M. Siloret
  • Dianteiras: J. Coquelle, A. Houitte, L. Viret

Francia (M)

  • Porteiro: B. Durocher
  • Defensas: J. Besson, T. Hercé, B. Lézin
  • Medios-defensas: A. Duros, T. Biju, A. Poisson
  • Medios: V. Durrmann, G. Leost, M. Crozet
  • Medios-dianteros: F. Vaujany, L. Blanchamp, L. Hirigoyen
  • Dianteiros: A. Botrel, M. Bonnet, F. Philippe

 

I EuroGames (Gaelic Euro)

Agosto de 2018, Stade du Monsoir, Lorient (Bretaña)

Tras os éxitos internacionais dos dous primeiros GAA World Games de 2015 e 2016, iníciase en Europa un novo proxecto para difundir o fútbol gaélico entre non-irlandeses: o Gaelic Euro ou EuroGames.

Na competición masculina a Selección rematou subcampiona cos seguintes resultados:

  • Fase liguilla: Galicia 1-11 (14) / 0-04 (4) Gascuña
  • Fase liguilla: Galicia 4-04 (16) / 0-09 (9) Francia
  • Fase liguilla: Galicia 1-02 (5) / 11-11 (44) Alemaña
  • Fase liguilla: Galicia 1-06 (9) / 2-03 (9) Bretaña
  • Final: Galicia 2-04 (10) / 1-12 (15) Francia

Na competición feminina a Selección Galega foi campiona tras os seguintes encontros:

  • Fase liguilla: Galicia 4-06 (18) / 0-07 (7) Francia
  • Fase liguilla: Galicia 7-12 (33) / 0-02 (2) Alemaña
  • Fase liguilla: Galicia 5-10 (25) / 1-02 (5)  Bretaña
  • Final: Galicia 4-16 (28) / 3-15 (24) Francia (tras prórroga)

Convocatoria feminina (detalle)

  • Porteira: Leticia Zapata
  • Defensas: Lucía Mella, Ánxela María Estévez (2ªC), Paula Paz, Lorena Pereiro
  • Medio-centros: Sonia Sobral, Laura Paz (C), Carme Reboreda
  • Medio-dianteiras: Alba Rodríguez, María García, Nazaret Touceiro,
  • Dianteiras: Laura Nercellas, Uxía Castro, Vanesa Calviño
  • Corpo técnico: Pablo Da Silva, Santi Rodríguez, María José Bodaño

Convocatoria masculina (detalle)

  • Porteiros: Jose Antonio Barbeito “Mancu”
  • Defensas: Julián Otero, Brais Prieto, Jacobo Dorrio, Sergio Salgado “Juve”
  • Medio-centros: Pablo Bermejo (C), David Fuentes “Kanario”, Pablo Fraiz “Panzu”
  • Medio-dianteiros: Daniel Santalla, Alejandro Costoya, Adriano Quiroga
  • Dianteiros: Iago Couso, Rubén Leborán, Víctor Santos
  • Corpo técnico: Alexandre Sanmartín “Jano”